Tömningskalender

Hur ska jag veta när mina nya kärl töms för första gången?

På informationslappen som medföljer med kärlen står information om vilken dag som är din tömningsdag

För dig med ordinarie abonnemang töms kärlen enligt följande; Kärl 1 var 14:e dag, Kärl 2 var 4:e vecka.

Hämtningsdag ordinarie abonnemang

Område Kärl 1 Kärl 2
Risatorp, Bussemåla, Risanäs, Droppemåla (fram till campingen) Måndag jämn Måndag udda
(vecka 13, 17,21, 25 osv.)
Björketorp, Djurtorp, Edestad, Boahaga, Mölleryd, Västra och Östra Vång, Liatorp, Hillerslätt Måndag jämn Måndag udda
(vecka 11, 15,19,23 osv.)
Johannishus (från E22:an) Tisdag jämn Tisdag udda
(vecka 13, 17,21, 25 osv.)
Blekan, Persborg, Utmarksvägen, Bandyvägen, Rönninge Tisdag jämn Tisdag udda
(vecka 11, 15,19,23 osv.)
Listerby (från E22:an), Slättanäs, Yxnarum (fram till Rolstorp) Onsdag jämn Onsdag udda
(vecka 13, 17,21, 25 osv.)
Lugnet, Davidskulle, Sörby, områdena ovanför Gamla Karlshamnsvägen

(Fribergsväg, Trollabacken m.m)

Torsdag jämn Torsdag udda
(vecka 13, 17,21, 25 osv.)
Påtorp, Parkdala, Hulta bro, Skogsstjärnevägen, Ormbunksvägen, Flädervägen, Videvägen Torsdag jämn Torsdag udda
(vecka 11, 15,19,23 osv.)
Gö, Millegarne t.o.m Styrsvik, Fällö, Oxlaby Fredag jämn Fredag udda
(vecka 13, 17,21, 25 osv.)
Gärestad, Rolstorp, Yxnarum, Levalunda, Fåglasång, Binga, Hattatorp Fredag jämn Fredag udda
(vecka 11, 15,19,23 osv.)

 

Område Kärl 1 Kärl 2
Espedalen (områdena längs med Lindblomsvägen), Nya området vid Hjorthöjden (Kompassvägen,

Orienterarvägen, Stämpelvägen, Skärmvägen, Kontrollvägen)

Måndag udda Måndag jämn
(vecka 10, 14, 18, 22 osv.)
Runhöjden. Torneryd (öster om Vierydsvägen), Risanäs (väster om Vierydsvägen), Sjöhaga Måndag udda Måndag jämn
(vecka 12, 16, 20, 24 osv.)
Saxemara, Spjälkö, Dragsnäs t.o.m Vierydvägen 189 Tisdag udda Tisdag jämn
(vecka 10, 14, 18, 22 osv.)
Gamla Hulta ovanför Fredriksbergsskolan t.o.m slutet av Gränsvägen Tisdag udda Tisdag jämn
(vecka 12, 16, 20, 24 osv.)
Rydenskan, Kallebergahallar, västra delen av Hultaleden (Sotaregatan, Muraregatan, Målaregatan,

Stormhattsvägen, Stensötavägen, Malörtsvägen, Kamomillvägen, Bolmörtsvägen, Renfararvägen,

Gulmåravägen)

Onsdag udda Onsdag jämn
(vecka 10, 14, 18, 22 osv.)
Nya Hulta (norr om Hultaleden, Mjölkörtsvägen t.o.m Alrunavägen) Hätshovsvägen, Rödklintsvägen,

Violvägen, Gullvivevägen, Vitsippevägen, Blåsippevägen

Onsdag udda Onsdag jämn
(vecka 12, 16, 20, 24 osv.)
Kuggeboda (Kuggebodavägen från Rolstorp till Styrsvik), Yxnarum, Bökenäs, Torkö Torsdag udda Torsdag jämn
(vecka 10, 14, 18, 22 osv.)
Ekenäs, Hamnvägen, Heabyvägen, Gövägen t.o.m Göholm, Aspan Fredag udda Fredag jämn
(vecka 10, 14, 18, 22 osv.)
Förkärla, Arvidstorp, Stegeryd, Vambåsa, Esketorp, Tromtesunda, Almö, Jordö Fredag udda Fredag jämn
(vecka 12, 16, 20, 24 osv.)

Första tömningen för dig med sällantömning

(Var 8:e vecka) OBS! Kräver kompostdispens

 
Tömning kärl 1 Område Kärl 1 Kärl 2
Måndag jämn Risatorp, Bussemåla, Droppemåla v.48 v.49
Tisdag jämn Johannishus v.48 v.49
Onsdag jämn Listerby v.48 v.49
Torsdag jämn Lugnet, Davidskulle, Sörby

Påtorp

v.48

v. 50

v.49

v. 51

Fredag jämn Korsanäs, Millegarne, Gö

Gärestad, Rostorp

v.48

v. 50

v.49

v.51

 

Tömning kärl 1 Område Kärl 1 Kärl 2
Måndag udda Espedalen, Hjorthöjden, Snäckebacken

Sjöhaga, Runhöjden

v.49

v. 51

v.50

v. 52

Tisdag udda Saxemara, Spjälkö, Dragsnäs

Gamla Hulta

v.49

v. 51

v.50

v. 52

Onsdag udda Kallebergahallar, Rydenskan, västra Hulta

Nya Hulta + Hästhoven

v.49

v. 51

v.50

v. 52

Torsdag udda Kuggeboda v.49 v.50
Fredag udda Ekenäs, Aspan v.49 v.50